הדברה בטוחה

חשיבותה של הדברה בטוחה

 ארגון המדביריםביצוע הדברה בטוחה הוא עניין של חיים ומוות. לביצוע הדברה בטוחה חשיבות עליונה בשל השימוש שנעשה בחומרים רעילים אשר עלולים לפגוע באופן חמור כאשר הם אינם מטופלים כראוי. לכל חומר הדברה ישנם נהלים לשימוש בטוח,  הוראות בטיחות ייחודיות וכן הנחיות המתייחסות לטיפול במקרה של חשיפה לחומר. 

הדברה בטוחה
כתבה ב YNET

אסון ההדברה בירושלים

בתחילת שנת 2014 בירושלים ארע אסון ההדברה החמור בשל הרעלה בעקבות שימוש לא אחראי בחומרי הדברה ואחסון שלהם באופן שמנוגד לחלוטין להוראות הבטיחות. באסון ההדברה משפחה שלמה סבלה מהרעלה חמורה כתוצאה מחומר שדלף ממיכל שהושאר בדירה מיכל ובו חומר הדברה רעיל.

תוצאות האסון

תינוקת כבת שנה וחצי ואחותה בת הארבע קיפחו את חייהן באסון ושני אחים נוספים אושפזו במצב קשה. המדביר אשר ביצע את ההדברה בבית המשפחה השאיר באחד החדרים מיכל ובו חומר הדברה רעיל ביותר. במהלך הערב סבלו בני המשפחה מתופעות של בחילה וקשיי נשימה ופנו למיון אך הבדיקות שלהם באותו השלב התגלו כתקינות. כאן חשוב לציין שאילו היו מדווחים על חשיפה לחומרי הדברה אולי היה ניתן להגיש טיפול רפואי ולמנוע את התוצאות הקשות של האסון. לאחר שעות בהן נפגעה המשפחה מחומרי ההדברה הובהלו הילדים לבית החולים ושם אובחנו כסובלים מהרעלה חמורה. למרות שההדברה בוצעה על ידי מדביר מוסמך הרשלנות התבטאה באופן אחסון החומר בתוך דירת מגורים. החומר השתחרר מהמכל ואדים שלו נמצאו בריכוז גבוה מאוד באוויר. 

עמדתו של ארגון המדבירים

זהו מקרה מצמרר בו נחשפנו להשלכות הקשות של שימוש בחומרי הדברה שלא על פי הוראות הבטיחות. חומרי הדברה הם מסוכנים ויש צורך תמיד להזמין שירותי הדברה ממדביר מוסמך ויחד עם זאת על המדבירים חלה חובה ואחריות לעשות שימוש זהיר בחומרים מסוכנים ולעמוד בכל תקנות הבטיחות. אחת מהמטרות של ארגון המדבירים היא להקנות ידע למדבירים מוסמכים באמצעות הכשרה, הרצאות, ימי עיון ועוד וכמו כן להילחם בכל אותם אנשים שמבצעים הדברה לא חוקית.